2006 Democrat and Republican Primary Ballot Candidates

Posted on: Wed, 07/26/2006 - 15:03 By: jdebney

2006 Primary Ballot Candidates

DEMOCRATIC PRIMARY

 

Constitutional Candidates

OFFICE

NAME AS TO APPEAR ON BALLOT

GOVERNOR

C DENNIS AUGHTRY

TOMMY MOORE

FRANK WILLIS

 

U.S. House of Representatives

DISTRICT

COUNTY

NAME AS TO APPEAR ON BALLOT

1

Berkeley, Charleston, Dorchester, Georgetown, & Horry

BEN FRASIER

RALPH LEDFORD

RANDY MAATTA

2

Aiken, Allendale, Barnwell, Beaufort, Calhoun, Hampton, Jasper, Lexington, Richland, & Orangeburg

MICHAEL RAY ELLISOR

DAVID F WHITE III

3

Abbeville, Aiken, Anderson, Edgefield, Greenwood, Laurens, McCormick, Oconee, Pickens, & Saluda

LEE BALLENGER

PHILIP M CHENEY

 

State House of Representatives

DISTRICT

COUNTY

NAME AS TO APPEAR ON BALLOT

7

Abbeville & Anderson

Ron Gilreath

Richard Kelly

31

Spartanburg

Harold Mitchell Jr

Dan Winn

35

Spartanburg

Tom Davies

Jamie Tucker

41

Chester & Fairfield

Creighton B Coleman

Annie E McDaniel

45

Lancaster & York

Alston DeVenny

Donald W Huffman

49

York

John R King

Bessie Moody Lawrence

53

Chesterfield

Ted Martin Vick

William B Watson

55

Dillon & Horry

Jackie Hayes

A C Michael Stephens

56

Chesterfield & Darlington

Marion S Crenshaw

Denny W Neilson

62

Darlington & Florence

David B DeWitt

Kevin R Etheridge

Richard H Hodges

Wilhelmina P Johnson

Garbriella Dottie Mack White

Henry Marshall

Robert Williams

70

Richland & Sumter

Joseph Joe Neal

Billy G Richardson

73

Richland

Joe E Brown

Chris Hart

77

Richland

Joe McEachern

John L Scott Jr

79

Kershaw & Richland

Anton Gunn

Todd Wood

90

Bamberg, Barnwell, & Orangeburg

Thomas N Rhoad

B Sellers

101

Williamsburg

Alfred Darby

Kenneth Ken Kennedy

116

Charleston & Colleton

Robert L Brown

Eric L Mack

Benjamin Ward Jr

Gwendolyn Edwards Whitsell

122

Beaufort, Hampton & Jasper

Curtis Brantley

R Thayer Rivers Jr

 

Solicitor

CIRCUIT

COUNTY

NAME AS TO APPEAR ON BALLOT

6

Chester, Fairfield, & Lancaster

DOUG BARFIELD

TYRE LEE

 

 

REPUBLICAN PRIMARY

 

Constitutional Candidates

OFFICE

NAME AS TO APPEAR ON BALLOT

GOVERNOR

OSCAR FRED LOVELACE

MARK SANFORD

LIEUTENANT GOVERNOR

ANDRE BAUER

MIKE CAMPBELL

HENRY JORDAN

SECRETARY OF STATE

MARK HAMMOND

BILL MCKOWN

STATE TREASURER

RICK QUINN

THOMAS RAVENEL

GREG RYBERG

JEFF WILLIS

SUPERINTENDENT OF EDUCATION

KAREN FLOYD

ELIZABETH MOFFLY

MIKE RYAN

BOB STATON

KERRY WOOD

COMMISSIONER OF AGRICULTURE

WILLIAM BELL

HUGH WEATHERS

 

U.S. House of Representatives

DISTRICT

COUNTY

NAME AS TO APPEAR ON BALLOT

NONE

 

 

 

State House of Representatives

DISTRICT

COUNTY

NAME AS TO APPEAR ON BALLOT

1

Oconee

Brad Cain

Bill Whitmire

7

Abbeville & Anderson

Michael W Gambrell

Dan Harvell

8

Anderson & Oconee

Don Bowen

Becky R Martin

13

Greenwood

Alan Boatwright

Gene Pinson

15

Laurens & Newberry

Rob Clapper

Jeff Duncan

16

Greenville & Laurens

Adam Taylor

Mark N Willis

18

Greenville

Phil Shoopman

Pete Smith

29

Cherokee, Chester & York

Marcia A Duncan

Danny Stacy

30

Cherokee

Bobby Beattie

Libby W Swad

35

Spartanburg

Keith Kelly

Roger Nutt

Christopher Chris Stone

37

Spartanburg

Ralph Davenport

Steve Parker

55

Dillon & Horry

Carl Altman

Sharon Phillips

60

Florence & Sumter

Phillip Lowe

Licia Stone

63

Florence

Kris Crawford

C E Bubby Floyd Jr

79

Kershaw & Richland

Bill Cotty

Sheri Few

81

Aiken

Walter Lamb

Skipper Perry

89

Lexington

Kenny Bingham

Artie White

96

Aiken & Lexington

Ken Clark

Dean Rawls

Kit Spires

97

Dorchester

George Bailey

John Mondo Sr

107

Horry

Alan Clemmons

Bobbie Tiller

117

Berkeley & Charleston

Thomas M Dantzler

Rosalie Roz Mir

Bob Shipley

119

Charleston

Jane Barr

Chris H Cannon

Greg Hart

Suzanne R Piper

123

Beaufort

Richard Chalk

Tom Herbkersman

 

Solicitor

CIRCUIT

OFFICE

NAME AS TO APPEAR ON BALLOT

NONE